Země původu

Italská vína

Itálie je jedním z největších výrobců a vývozců vína na světě. Vinice se nacházejí prakticky ve všech regionech a vyznačují se velkými rozdíly ve vinikultuře. Po celá staletí se Itálie skládala z nezávislých regionů, které měli svou vlastní identitu, kuchyni a víno. To, v kombinaci s vnějšími vlivy, vytváří různorodou směs domácích i mezinárodních odrůd, které jsou v Itálii pěstovány. Nebbiolo a Sangiovese jsou považovány za nejunikátnější z nich. Zatímco hroznům Nebbiolo se daří pouze v Piemontu, Sangiovese se úspěšně pěstuje v mnoha částech země a za svoji pověst vděčí především velkým vínům z Toskánska.

Klasifikační systém vín

Klasifikační systém je v Itálii založen na systému používaném ve Francii. Od roku 1963 se používá označení DOC (Denominazione di Origine controllata), které zaručuje kvalitu určité úrovně. Označení DOCG (Denominazione di Origine controllata e Garantit) je nejvyšší klasifikací a bylo představeno v roce 1992. Vína DOCG mají speciální uzávěr lahví. Kromě těchto dvou označení mohou být italská vína také označena jako vino da tavola (stolní víno) nebo IGT (označení Tipica), které je obvykle označení zeměpisné.

V Itálii se nachází celkem 20 vinařských oblastí. Nejslavnější a nejznámější z nich jsou popsány níže.

Vinařské oblasti

Piemont

Piemont lze přeložit jako “na úpatí hor”. Díky své poloze a množství udělených DOC(G) je tato oblast považována za jednu z nejlepších vinařských oblastí v Itálii. Piemont je známý především pro červená vína vyráběná z hroznů Nebbiolo, z nichž nejznámější jsou vína Barolo a Barbaresco.

Odrůdy

Odrůdy BarberaNebbiolo a Dolcetto, které zde dominují, jsou pěstovány pouze v tomto regionu. Vynikající podmínky pro pěstování vinné révy zajišťují, že vína z této oblasti, jako jsou Barolo a Barbaresco, jsou skutečnými skvosty.

Mohutné Barolo

Barolo, král italských vín, je mohutné a robustní víno vyrobené z hroznů Nebbiolo. Intenzivní vůně obsahuje tóny fialek, růží a červených plodů, ale také lanýžů a koření. Barolo pochází z obce Barolo a nejlepší vína mají vynikající potenciál pro archivaci až 20 let.

Barbaresco

Barbaresco je také vyrobeno z hroznů Nebbiolo. Vinice produkující Barbaresco se nacházejí v okolí obcí Neive, Treiso a Barbaresco. Hrozny určené k výrobě Barbaresca dozrávají dříve díky přímořskému klimatu, a proto jsou často jemnější.

Více informací o vínech z Piemontu

Z okolí města Asti pocházejí další výborná vína, z nichž nejznámější jsou Barbera d’Asti a Barbera d’Asti Superiore. Barbera d’Asti před lahvováním nezraje (nebo jen krátce). Superiore, na druhou stranu, se nechává zrát 12 měsíců, z toho 6 měsíců v dřevěných sudech. Víno musí obsahovat minimálně 85% hroznů Barbera. V této oblasti  se také vyrábí šumivé víno, jedná se o tzv. Asti Spumante a Moscato d’Asti DOCGs.

V okolí města Alba se vyrábějí dvě varianty vína Barbera d’Alba, a to Barbera d’Alba a Barbera d’Alba Superiore, které jsou taktéž vyrobeny z hroznů Barbera.

Toskánsko

Štíhlé cypřiše a olivovníky na kopcovité krajině mezi vinicemi jsou typickým obrázkem z Toskánska, které se nachází v srdci Itálie. Vyrábí se zde nejprestižnější vína v zemi jako je Chianti, Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano.

Chianti

Chianti produkuje vynikající vína, která si vydobyla mezinárodní uznání. Doba dekorativních lahví a průměrného vína je za námi a dnes patří Chianti mezi nejvýznamnější hráče v Toskánsku, jakými jsou Brunello di Montalcino a Vino Nobile di Montepulciano. Od roku 1924 sleduje “Consorzio del Vino Chianti Classico Gallo Nero” kvalitu vín Chianti Classico a tato vína jsou označena uzávěrem s černým kohoutem.

Nejlepší vína pocházejí z přísně kontrolovaných DOCG Chianti a Chianti Classico DOCG. V devadesátých letech minulého století získala tato oblast statut nejvyšší klasifikace DOCG. Kromě toho se používá také název “Riserva”, a to pokud víno zraje minimálně dva roky v dubových sudech a nejméně 3 měsíce v láhvi.

Odrůdy

Víno Chianti je jedním z nejznámějších vín na světě a ačkoliv je obvykle vyrobeno pouze z hroznů Sangiovese, je povoleno přidání alternativních odrůd, kterými jsou Cabernet Sauvignon a Merlot. Typické Chianti má zářivou, červenou barvu, která se během zrání mění na červenou/hnědou. V chuti lze najít dřevěné tóny, tóny bobulového ovoce, koření a třísloviny, které se po několika letech rozvíjejí do měkkého, ovocného a výrazného vína.

Brunello

Brunello di Montalcino

Brunello di Montalcino je jedním z největších vín Itálie. Vzhledem k vysoké kvalitě a pečlivě vybraným hroznům, je toto víno velmi oblíbené u znalců a odborníků z celého světa. Brunello je granátově červené víno s výrazným charakterem. Brunello di Montalcino je oblast v Toskánsku, která v roce 1982 získala statut DOCG.

Odrůdy

Jedná se o jedno-odrůdové víno, vyrobené pouze z hroznů Sangiovese. Obsah alkoholu v Brunello di Montalcino je 12,5 %. Doba minimálního zrání v sudech je 3,5 let, u Riservy je to 5 let.

Víno je známé pro svůj vynikající archivační potenciál, který může být až 40 i 50 let. V dnešní době zraje moderní Brunello po zhruba deseti letech.

Víno má granátovou, červenou barvu a silný charakter. Příjemné aroma obsahuje tóny černých třešní, švestek, koření a bylinek. Víno může být jak plné a silné, tak smyslné a jemné. Charakter často závisí na stáří neboť zralejší vína mají tendenci být více harmonická.

Vino Nobile di Montepulciano

Vino Nobile di Montepulciano je vyráběno ve města Montepulciano, které se nachází na kopcích, východně od řeky Sény. Toto víno s označením DOCG musí obsahovat nejméně 70% hroznů Sangiovese. Ostatní odrůdy, které mohou být použity, jsou Canaiolo, Mammolo a Trebbiano. Víno s plným charakter musí zrát minimálně po dobu dvou let, aby mohlo nést označení Vino Nobile, tři roky pro označení Riserva  a čtyři roky pro označení Riserva Speciale.

Veneto

Měřeno objemem vyrobeného vína, je Veneto největší italskou oblastí na vína s označením DOC. Nejznámější vína jsou Prosecco a Amarone a 10% vín vyrobených v Itálii pochází z této oblasti. Vinice jsou položeny na kopci mezi Benátkami, Veronou a jezerem Garda. Vzhledem k poloze mezi jezerem, mořem a Alpami, je zde podnebí převážně mírné.

Prosecco

Prosecco pochází z podhůří Alp, z oblasti severně od Benátek. Italové považují Prosecco za aperitiv i víno pro jakoukoli denní dobu, protože má nízký obsah alkoholu. Víno je měkké a živé, s květinovou vůní, svěží a mírně sladkou chutí. Pouze šumivá vína vyrobená v oblasti Prosecco Veneto mohou používat název Prosecco.

Amarone della Valpolicella

Amarone je silné a velké víno z oblasti Veneto. Má vysoce koncentrovanou, plnou chuť, která se zráním vyvíjí do sametového zaoblení. Výrazná chuť s tóny ovoce, rozinek a koření. Toto víno, které sdílí jméno s vinařskou oblastí svého původu, se vyrábí v kopcích těsně nad městem Veneto. První Amarone přišlo na trh před  necelými sto lety. V roce 2009 byla Amarone della Valpolicella udělena klasifikace DOCG.

Valpolicella Ripasso je sestrou Amarone. Při výrobě se používají hroznové slupky z Amarone. Tímto druhým kvašením se získává silné, intenzivní a komplexní víno.

Abruzzo

Krásná oblast Abruzzo je velmi bohatá na přírodní krásy (hory, pobřeží a národní parky). Vinice jsou zde položeny v nadmořské výšce až 500 metrů. Hrozny proto dozrávají pomalu a rozvíjejí se do nádherné vůně s exkluzivními kyselinami. Nejlepší oblast pro pěstování vína se nachází v okolí města Pescara. Mezi nejznámější vína patří Trebbiano d’Abruzzo a Montepulciano d’Abruzzo.

Odrůda Trebbiano d’Abruzzo

Víno se jménem Trebbiano d’Abruzzo DOC je bílé víno vyrobené z hroznů Trebbiano d’Abruzzo. Je to místní verze Trebbiana, které je nejběžnější odrůdou pěstovanou v Itálii a je také známé pod jménem Ugni Blanc. Je to velmi plodná odrůda, hrozny neutrální světlé barvy nabízejí pestrou paletu citrusových tónů. Vína vyrobená z těchto hroznů jsou velmi přístupná, mladá a svěží, což je dáno krátkou dobou zrání hroznů. Svěží chuť nejlépe vynikne, když je víno konzumováno mladé.

Odrůda Montepulciano d’Abruzzo

Montepulciano d’Abruzzo je jedno z nejlepších italských červených vín. Toto víno se vyznačuje zaobleným a hladkým charakteru a bujnou ovocností. Víno je vyrobeno z původní odrůdy Montepulciano (nezaměňovat s toskánským městem Montepulciano). Lze přimíchat 10% odrůdy Sangiovese.

Puglia

Vinařská oblast Puglia se též nazývá Apulie a nachází se v “podpatku” Itálie. Vinice jsou zde již po celá staletí. V posledních dvaceti letech proběhla v  této oblasti modernizace, přičemž se moderní techniky kombinují se starověkým zpracováním. Výsledky jsou ohromující a díky tomu vidíme stále více a více skvělých vín pocházejících právě z tohoto regionu.

V roce 2011 získala tato oblast svoji první DOCG klasifikaci, ale mnoho vín stále hrdě nosí klasifikaci IGT.

Odrůdy

Oblast Puglia produkuje hlavně červená vína. Odrůda Primitivo zaručuje intenzivní, červená vína vynikající kvality. Víno má vyšší hladinu alkoholu a nahořklou příchuť třešní. Odrůda Negro Amaro (což v doslovném překladu znamená černá a hořká) je běžná v Salentu. Tento hrozen dává vínu chuť tmavého ovoce a lékořice a má nahořklé zakončení.

Friuli-Venezia Giulia

Toto víno se vyrábí v severovýchodní části oblasti Friuli-Venezia Giulia. Víno se také nazývá Friuli a tato oblast je převážně známá svými bílými víny.

Odrůdy

Nejlepší vína v této oblasti jsou vína bíláČervená vína vyrobená z odrůd Pignolo, Refosco a Schiopettino si sice razí cestu nahoru, ale ještě mají pořádný kus cesty před sebou.

Bílá vína jsou vyráběna často z netradičních odrůd (Sauvignon BlancRiesling a Pinot Bianco), ale i z italských odrůd pocházejících z regionu, jako jsou Pinot Grigio, Verduzzo a Picolit. Nejznámější a nejtypičtější odrůdou bílých hroznů této oblasti je odrůda Friulano. Celkově lze říci, že Friuli produkuje svěží, jiskrná a živá vína.

Umbria

Umbria je vinařskou oblastí ve střední Itálii, ležící vedle Toskánska. Mnohá z 11 vín klasifikovaná jako DOC, mají jména začínající slovem “Colli” (v překladu svah nebo kopec), odkazující na kopcovitý ráz krajiny v této oblasti.

Odrůdy

V Umbrii se vyrábějí převážně bílá vína z odrůdy Trebbiano a nejznámější je víno Orvieto.

I přesto, že bílé víno v Umbrii převažuje, najdeme zde červené víno s klasifikací DOCG. Je to Sagrantino Montefalco, víno se silnou, lehce zemitou chutí s tóny tmavého ovoce.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *