Země původu

Chilská vína

Chile není největší vinařskou zemí Jižní Ameriky, tou je sousední Argentina, ale Chile je lídrem v oblasti kvality a marketingu. Chile je klasický příklad úspěšného přístupu “nové” vinařské země, která se zaměřila na zahraniční trhy poté, co na konci 70-tých a začátku 80-tých let klesla spotřeba vína na domácím trhu.

Považovat Chile za novou vinařskou zemi se může zdát podivné, neboť již v 16. století zde Španělé pěstovali odrůdu Pais. Na konci 19. století vyváží Chile víno ve velkém, jelikož v té době byla Evropa těžce zasažena révokazem (phylloxera). Druh vína byl inspirován červeným vínem z Bordeaux a víno se vyrábělo z hroznů Cabernet Sauvignon nebo z nedávno znovuobjevené odrůdy Carmenère. Úspěch byl bohužel jen krátkodobý a po většinu 20. století produkuje Chile surová, oxidativní vína pro nenáročný domácí trh. Obrovský kvalitativní potenciál zůstal prakticky nevyužit. Jinak je tomu naštěstí v dnešní době, kdy Chile vyrábí vína prvotřídní kvality.

Více o chilském víně

Chile je dlouhá a velmi úzká země ležící mezi pohořím And na východě a přímořskými horami a Tichým oceánem na západě. Najdeme zde mnoho údolí, která propůjčila svá jména vinařským oblastem, a proto většina jmen začíná španělským “valle” nebo končí anglickým “valley”.

Podmínky pro vinařství jsou v Chile mimořádně příznivé. Významným faktorem je suché klima se spoustou slunečního svitu, který způsobuje naprosto minimální výskyt onemocnění vinné révy. Dokonce i proslulý révokaz (phylloxera), který zničil téměř všechny vinice v Evropě, se zde nikdy nevyskytoval. Ani sucho nepředstavuje vážnější problém, protože voda z tajícího ledu z nedalekých And zajišťuje dostatečné zavlažování vinic. Vinice se nacházejí zejména v rovinatých částech na východě a západě údolí řek na relativně bohatých půdách. Díky všem těmto faktorům se zde vinné révě neobyčejně daří. V poslední době jsou vinice také vysazovány na svazích, které jsou sice obtížné na obdělávání, nicméně hrají důležitou roli ve výrobě ještě kvalitnějších vín.

Chilské vinařské oblasti

Oblasti, které byly jako první vinařsky rozvinuty, se nacházejí v centrální části země, jižně od hlavního města Santiaga. Jsou součástí velkého údolí Cetral Valley, které leží mezi přímořskými horami a pohořím And.

Mezi významná jména patří Maipo, Colchagua, Rapel, Curicó a Maule Valley. V nejjižnější oblasti najdeme Bio-Bio. Na severozápadě a severně od Santiaga se nacházejí důležité vinařské oblasti Casablanca a Aconcagua. I když by teoreticky mělo být v posledně jmenovaných regionech tepleji, mlha od Pacifiku poskytuje požadované ochlazení.

Chile mělo až do nedávna úspěch hlavně s jednoduchými víny. Většinou se používala odrůda Cabernet, dále ChardonnayMerlot a Sauvignon. Jednalo se o solidní vína za konkurenční ceny. Chilané se v poslední době snaží odprostit od pověsti země produkující levná vína a snaží se o to různými způsoby. Začínají se vyrábět komplexnější vína; s důrazem na původ a s použitím více druhů odrůd.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *